Organisms atkal pats sintezē insulīnu.
Vairākums cilvēku, kas sirgst ar 1. Tipa diabētu, spiesti katru dienu injicēt sev dzīvībai nepieciešamo hormonu insulīnu, jo organisma imūnsistēma iznīcina auzkuņģa dziedzera bēta šūnas, kas sintizē insulīnu dabiskā veidā. Dažiem slimniekiem bēta šūnas tiek transplantētas no mirušiem donoriem, taču donoru trūkst.
Nesen zinātniekiem izdevās panākt, ka laboratorijā cilmes šūnas attīstās par bēta šūnām. Ar šādu sasniegumu var lepoties Kopenhāgenas universitātes institūra DanStem pētnieki, kas paredz, ka tuvākajos piecos gados cukura diabēta slimnieki varēs sākt pārbaudīt laboratorijā audzētu bētu šūnu ietekmi.
Vispārēja ārstēšana gan gaidāma mazliet tālākā nākotnē. Viens no grūtākajiem uzdevumiem ir novērst imūnsistēmas uzbrukumu transplantētajām šūnām. To varētu panākt, pārklājot šūnas ar aizsargājošo membrānu. Pluripotentās cilmes šūnas ļaus cukura diabēta slimniekiem iztikt bez insulīna injekcijām.
Pārkinsona slimība. Izplatība : ar šo slimību sirgst 7-10 miljoni cilvēku visā pasaulē. Pašreizējā ārstniecība : nevar izārstēt, bet ar sportu un medikamentiem var mazināt slimības simptomus. Cilmes šūnu terapijas statuss : ir radītas jaunas šūnas dzīvnieku smadzenēs. Cilvēkus varbūt ārstēs pēc 10-20 gadiem.
Ievieto jaunas šūnas smadzenēs. Cilvēki, kas sirgst ar Pārkinsona slimību, pakāpeniski zaudē spēju staigāt, viņiem trīc rokas un vēlīnās slimīas attīstības stadijās zūd atmiņa. Cēlonis – smadzenēs iet bojā depamīnu sintezējošās nervu šūnas. Dopamīns ir smadzeņu signālviela, kas ietekmē fiziskās un psihiskās funkcijas.
Nesen cilmes šūnu pētniekam no Hārvarda Cilmes šūnu institūta (ASV) izdevās pārveidot ādas šūnas par dopamīnu sintezējošām nervu šūnām un ievietot tās dzīvās žurkās. Dažas nedēļas pēc ilmes šūnu terapijas zinātnieki konstatēja, ka šīs signālvielas līmenes žurku smadznēs ir palielinājies un iepriekš izraisīta Pārkinsona slimībai raksturīgā uzvedība žurkām ir mazinājusies.