Testa rezultātu skaidrojums:
Pirmā jautājumu grupa. Jūs saņemiet 1 punktu, ja uz jautājumiem 1, 3, 8, 10, 13, 17, 22, 25, 27, 37, 39, 44, 46, 49, 53, 56 esiet atbildējis „Jā” un ja uz jautājumiem 5, 15, 20, 29, 32, 34, 41, 51 esiet atbildējis „Nē”.
Otrā jautājumu grupa. Jūs saņemiet 1 punktu, ja uz jautājumiem 2, 4, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 21, 23, 26, 28, 31, 33, 35, 38, 40, 43, 45, 47, 50, 52, 55, 57 esiet atbildējis „Jā”.
Trešā jautājumu grupa. Jūs saņemiet 1 punktu, ja uz jautājumiem 6, 24, 36 esiet atbildējis „Jā” un uz jautājumiem 12, 18, 30, 42, 48, 54 esiet atbildējis „Nē”.
Trešā jautājumu grupa nosaka atbilžu ticamību. Ja punktu skaits ir 5 un vairāk, tad testa rezultātu ticamības pakāpe ir nepietiekama, un tos var neņemt vērā.
Pirmā jautājumu grupa nosaka intraversijas un ekstraversijas izteiktību. Ja punktu skaits ir 12 vai mazāk, jūs piederat pie intravertā tipa cilvēkiem, ja vairāk par 12 – pie ekstravertā tipa cilvēkiem.
Otrā jautājumu grupa nosaka emocionalitāti. Ja punktu skaits ir 12 un mazāk, jūs piederat pie emocionāli noturīgiem cilvēkiem, ja vairāk par 12 – pie emocionāli nenoturīgiem cilvēkiem.
Intraverti ir noslēgti, distancēti attiecībās ar cilvēkiem. Dod priekšroku šauram paziņu lokam, attiecības vairāk attīstās dziļumā nekā plašumā. Dod priekšroku darbam ar lietām, nevis ar cilvēkiem, savas emocijas parasti atklāti neizrāda.
Ekstraverti ir atvērti, sabiedriski, dod priekšroku plašam paziņu lokam, attiecības vairāk attīstās plašumā, nevis dziļumā. Dod priekšroku darbam ar cilvēkiem, nevis ar lietām, parasti atklāti pauž savas emocijas.
Emocionāli noturīgi cilvēki ir nosvērti, noturīgi stresa situācijās. Emocijas maz ietekmē viņu uzvedību.
Emocionāli nenoturīgi cilvēki ir nelīdzsvaroti, viegli satraucami, emocijas ietekmē viņu uzvedību.
Ja jums pirmajā atbilžu grupā (par intraversiju un ekstraversiju) ir mazāk par 12 punktiem un otrajā atbilžu grupā (par emocionālo noturību) arī ir mazāk par 12 punktiem, jūs esiet flegmatiķis.
Ja jums pirmajā atbilžu grupā ir mazāk par 12 punktiem un otrajā atbilžu grupā ir vairāk par 12 punktiem, jūs esiet melanholiķis.
Ja jums pirmajā atbilžu grupā ir vairāk par 12 punktiem un otrajā atbilžu grupā ir mazāk par 12 punktiem, jūs esiet sangviniķis.
Ja jums pirmajā atbilžu grupā ir vairāk par 12 punktiem un otrajā atbilžu grupā ir vairāk par 12 punktiem, jūs esiet holēriķis.
Holeriķis – emocionāli nenoturīgs, ekstraverts;
Melanholiķis – emocionāli nenoturīgs, intraverts;
Flegmatiķis – emocionāli noturīgs, intraverts;
Sangviniķis – emocionāli noturīgs, ekstraverts.
Melanholiķi.
Šis temperamenta tips ir izteikti izturēts. Jūtās ir izteikts dziļums un pastāvība, tās tiek vāji izrādītas, ir emocionāla savaldība. Nosliece uz intimitāti. Grūtības sociālo kontaktu veidošanā un jaunu draugu iegūšanā. Klusināta balss, bailes radīt troksni. Pārmērīga jūtība pret sāpēm. Viņam ir grūti ilgstoši koncentrēties, mīl aizsapņoties. Spēcīga ārēja iedarbība uz melanholiķi izsauc bremzējošu reakciju, ilgstoši var nolaisties rokas strādāt. Viņam ir apspiesta domāšana un runāšana, kautrīgs, nedrošs, neizlēmīgs. Normālos apstākļos melanholiķis ir saturīgs cilvēks un veiksmīgi tiek galā ar dzīves izvirzītajiem uzdevumiem. Pie nelabvēlīgiem apstākļiem melanholiķis var kļūt par noslēgtu, bailīgu, uztrauktu, viegli ievainojamu cilvēku, ar tieksmi uz negatīviem iekšējiem pārdzīvojumiem, var pazaudēt dzīves jēgu.
Flegmatiķi.
Raksturīga ļoti zema aktivitāte. Runa un mīmika ir mierīga, darbība līdzsvarota un lēna. Jūtas ir dziļas un pastāvīgas. Atslābinātība stājā un kustībās, mīl komfortu, labi paēst, daudz gulēt. Pret apkārtējiem cilvēkiem ir pieklājīga un laipna izturēšanās. Neatlaidīgs un pacietīgs darba rūķis, viņš reti kad izrāda neapmierinātību, nav tieksme uz afektiem. Pirms lēmumu pieņemšanas izvērtē savus spēka un resursu iespējas. Iesākto lietu vienmēr noved līdz galam. Sabiedrībā ir vidēji aktīvs, nemīl tukšas sarunas, taupa spēkus un cenšas tos lieki netērēt. Raksturīga stabila un nemainīga domāšana, stingri turas pie sava viedokļa, nemaina dzīvē pieņemtos lēmumus. Nelabvēlīgos apstākļos flegmatiķis ir vienaldzīgs pret apkārtējiem, slinks, ar nabadzīgi izteiktām emocijām, ar tieksmi dzīvot pēc vecajiem paradumiem.
Sangviniķi
Viegli atrod kontaktu ar nepazīstamiem cilvēkiem, daudz mīl uzturēties sabiedrībā, ātri pielāgojas jauniem apstākļiem. Ar labu humora izjūtu, nepārspējams runas talants, dzīvespriecīgs, ar lielu enerģiju un labas aktiera dotības. Jūtas ātri parādās un tikpat ātri arī izzūd, tās ir mainīgas un nepastāvīgas, emocionālie pārdzīvojumi nav dziļi, tie ir virspusēji. Ir izteikta mīmika, vitāls kustībās. Ilgojas pēc jauniem iespaidiem, savus impulsus pietiekoši neregulē, nemāk izveidot noteiktu dzīves ritmu un pie tā pieturēties. Darbā strādā haotiski, nav noteiktas darba sistēmas, tā iemesla dēļ nevar veiksmīgi izpildīt pienākumus, kuri prasa noteiktu spēka patēriņu, ilgstošu un metodisku pieeju. Trūkst nopietnu mērķu, dziļu domu. Pieņemtie lēmumi tiek bieži mainīti, ir nepastāvīgs un svārstīgs.
Holēriķi
Atšķiras ar paaugstinātu uzbudinātību. Raksturīgas ātras kustības un ātra darbība, izteikts spēks un impulsivitāte. Spilgti izteikti emocionālie pārdzīvojumi. Nelīdzsvarotības dēļ aizraujas ar lietām, kurās cenšas ielikt visu spēku, rezultātā iztukšojas vairāk nekā drīkstētu, atpūta ar darbu nav sabalansēta. Tieksme pēc kundzības un izteikta varaskāre. Nosliece uz risku, agresivitāti un uzstājību. Pārliecinoša stāja. Mīl fizisko slodzi un aktīvu dzīvesveidu. Dziļi izteikta tieksme pēc jauniem iespaidiem. Ir daudzpusīgas intereses. Temperaments izpaužas iniciatīvā, principialitātē un enerģiskumā. Ja holēriķim ir sveša garīgā dzīve, tad temperaments bieži izpaužas nervozitātē, haotiskumā, negaidītās dusmu lēkmēs, afektivitātē, ir neadekvāta uzvedība krīzes situācijās.