Nākotnes Raktuves

Nakotnes-Raktuves-1Jau pašlaik Mponengas raktuvēs (šeit nav kļūda) Dienvidāfrikā zeltu iegūst četru kilometru dziļumā. Tomēr derīgo izrakteņu ieguves uzņēmumi pēc retajām izvejvielās tiecas arvien dziļāk. Teorētiski rakšanu var veikt pat 10 kilometru zem zemes, bet tur valda tik ekstremāli apstākļi, ka strādnieki jāaizstāj ar robotiem un tālvadības ierīcēm.

Nakotnes-Raktuves-22,2 km lejup ar liftu. 4000 strādnieku ik dienas ceļā uz darbu un atpakaļ piedzīvo pasaulē garāko braucienu ar liftu.  Tie ir 2200 metru, kas atbilst septiņiem citam uz cita sakrautiem Eifeļa torņiem.

Nakotnes-Raktuves-3377 km sliežu. Mponegas dzelzsceļš  pārsniedz Ņujorkas metro līniju kopgarumu. Tas ir arī visā pasaulē visdziļāk pazemē izvietotais dzelzsceļš.

Nakotnes-Raktuves-4Metālu krātuve 1600 m zem ūdens. Metālu un citu izcejvielu cenas pasaulē jau ir tik augstas, ka daudz nākotnes rakstuves pārceļas uz jūrām.  To gultnes ir nozīmīga metālu un reto elementu krātuve, un nākotnē ieguve tur var kļūt rentabla. 2013. Gadā uzņēmums Nautilus Minerals Papua Jaungvinejas piekrastes jūras gultnē grasās palaist baru robotu, kas būs nodarbināti var ieguvē.

Nakotnes-Raktuves-5Zemūdens raktuves atradīsies Bismarka jūrā 1600 metru zem ūdens. Ir plānots, ka roboti savāks vajdzīgos minerālu pikučus, kas izkaistīti jūras gultnē. Citi roboti tos sadrupinās un pēc tam ļoti jaudīgs sūknis iesūknēs šķidru jūras ūdens un minerālu masu kuģī, kas pelds virs ieguves vietas.

Nakotnes-Raktuves-6Jūras diebenā var atrast arī citus minerālus, piemēram, mangānu, svinu, zeltu, sudrabu, cinku un niķeli, turklāt bieži vien krietni lielākā koncentrācijā nekā uz sauzemes. Daudzi kartupeļa lielulma minerāli tur guļ kā metāla kukuržņi bet citi lielā koncentrācijā atrodami tuvu zemūdens dūmotājiem pa kuriem no Zemes dzīlēm izplūst ārkārtīgi karsts ūdens. Kad karstais ūdens sastopas ar jūras dzlemes auksto ūdeni, izgulsnējas tajā izšķīdušie sāļi.

Nakotnes-Raktuves-760 grādu karstums. Valda Mponegas rakstuves dibenās. Pasaules lielākais kondicionieris šeit samazina temperatūru līdz 29 grādiem. Visaugstākā Zemes virspusē izmērītā tempertūra ir 56.7 grādi. Iedomājaties ka tev jāstrādā  29 grādu karstumā dienu un nakti? Izklausās diezgan neiespējami, tāpēc šis darbs domāts robotiem .

 

loading...