Mīkla, kuru nevar atminēt

Ir pieņemts uzskats, ka sievietes ir emocionālākas un jūtīgākas, tas ir pateicoties hormonu maiņām. Savukārt, vīrieši ne visai bieži ļauj vaļu savām izjūtām, kuras netiek uzskatītas par vīrišķīgām. Mēs visi to jūtam un saprotam, bet nespējam to izskaidrot un pastāstīt kādam citam, kā tas ir un, kāpēc tas tā ir.

Vienīgā skaidrā lieta emociju jomā ir tā, ka neviens nespēj vienoties par to, kā definēt emocijas. Ja pētnieks ir piedāvājis savā pētījumā skaidru definīciju, ir maz ticams, ka kāds cits, izņemot pašu raksta autoru, to izmantos vai tai piekritīs. Autors var kategorizēt emocijas, balstoties uz uzvedību, psiholoģiskām reakcijām, jūtām, domām vai izmantojot jebkādu citu kombināciju.

Ikdienā emociju formālas definīcijas (vai jebkurš vēl specifiskāka jēdziena, kas no tām izriet – prieka, dusmu, skumju utt.) trūkums varētu tik ļoti nerūpēt. Nav gluži tā, ja kāds pasaka, ka viņa ir dusmīga, nevar saprast, kas ar to tiek domāts. Pastāv zināms izpratnes līmenis. Bet paprasiet cilvēkiem vārdos izskaidrot, kas ir emocija (man to patīk pasniegt tā – „paskaidro to robotam, kurš tik tikko ir sācis apzināties un just”), un viņi ātri vien sāks justies kā iedzīti strupceļā.

Es pajautāju dažiem saviem kolēģiem pamēģināt, un guvu tādas atbildes kā „indivīda specifiskas reakcijas pieredzot kaut ko”, „jutība pret atgadījumiem”, „tava prāta reaģēšana pret notiekošo” un poētiskāk „nesataustāmu cilvēku jūtu apraksts, spēcīgas iekšējās sajūtas, kas iekrāso katru mūsu pieredzi”.

Visas šīs definīcijas ir diezgan labas. Tās visas jūtas pareizas. Tomēr būtībā, tā kā teica pēdējais cilvēks, emocijas ir nesataustāmas. Tās noteikti ir kaut kas. Tās nav nekas. Un tas varētu būt pietiekami labi, lai dzīvotu, tomēr tas nav pietiekami labi zinātnei.

Emocijas ir pilnīgi izdomātas. Ne jau, ka tās ir nenozīmīgas – ir tā, ka vārdi kā „prieks”, „kauns” un „dusmas” paskaidro visus sarežģītos procesus, kas norit smadzenēs un ķermenī un kuri nav katrā ziņā radniecīgi. Mēs esam vienkārši dažas no šīm lietām sametuši kopā un tās nosaukuši. Tiek salīdzināta emociju koncepcija ar naudas koncepciju.

Vienīgais, kas ļauj šai kategorijai pastāvēt, ir tas, ka cilvēki par to ir vienojušies. Valūta eksistē, jo mēs visi esam vienojušies par to, ka kaut ko var iemainīt pret materiāliem labumiem. Jo mēs visi piekrītam tam, ka naudai ir vērtība. Viena no ievērojamākajām lietām, kuru var paveikt tikai cilvēki un neviens cits dzīvnieks, ir tas, ka mēs varam kaut ko izgudrot un padarīt īstu. Mēs varam radīt realitāti.

loading...