Visticamāk, reti kuram, domājot par piemērotu apkures veidu, prātā ienāk doma tieši par siltumsūkni. Latvijā vispopulārākā arvien ir apkure ar malku. Tomēr pie dabai draudzīgākajām izvēlēm tā netiek pieskaitīta, kamēr siltumsūknis šajā kategorijā ieņem godpilno 1. vietu. Un lai arī malka ir lētākais no kurināmā veidiem, zemes dzīlēs atrodas atjaunojama enerģija, kas pieejama par baltu velti. Ar tās palīdzību var nodrošināt ne vien pietiekamu siltuma daudzumu visu cauru ziemu, bet karstajās vasarās – patīkamu atvēsināšanos ar kondicionieri.
Visbiežāk ir dzirdēts par zemes siltumsūkni. Daudzi zinās stāstīt par tā augstajām uzstādīšanas izmaksām, tomēr ne visi iedziļinājušies faktā, ka ilgtermiņā šis siltumsūknis ļauj ietaupīt līdz pat 80% no apkures izmaksām. Tas nozīmē, ka ieguldījums atmaksājas un rezultātā apkure ar siltumsūkni ir tik pat lēta vai pat vēl lētāka kā kurinot ar malku.
Tomēr pastāv arī citu siltumsūkņu veidi, tostarp gaiss-gaiss un gaiss-ūdens siltumsūknis Commodus. Par tiem gan informācijas visbiežāk ir vēl mazāk… Ne katrs iedomājas vasarnīcā ierīkot gaiss-gaiss siltumsūkni, lai arī tieši šis apkures veids dotajā situācijā būtu vispiemērotākais… Ne vienmēr populārākās un zināmākās izvēles iespējas, kā piemēram, malkas krāsniņas, ir pašas labākās.
Lai pieņemtu uz izpratni balstītu lēmumu par labu noteiktai apkures sistēmai, vairāk par noslēpumainajiem siltumsūkņiem pastāstīsim raksta turpinājumā sadarbībā ar Commodus, vadošo apkures un kondicionēšanas sistēmu uzstādītāju Latvijā.
Malkai nē?
Ņemot vērā slikto gaisa kvalitāti un arvien postošākos ugunsgrēkus, kas iznīcina zemeslodes plaušas, mežus Amazonē, Eiropā un citās pasaules daļās, kurināšana ar malku kļūst ekoloģiski arvien nepamatotāka. Lai arī kurinot ar malku, gaisā neizdalās CO2, tomēr nekur neizpaliek citas gaisa kvalitāti ietekmējošas daļiņas, kā piemēram, PM2,5 – sīki putekļi, kas ilgtermiņā negatīvi ietekmē arī cilvēku veselību. Šīs cietās daļiņas var iekļūt ne vien cilvēka plaušās, bet pat asinsritē gluži kā skābeklis. Tiek aplēsts, ka kopumā šīs smalkās daļiņas dzīves garumu ES samazina par vairāk kā 8 mēnešiem.
Turklāt jau 2014. gadā tika izstrādāta Valsts Rīcības programma, lai mazinātu smalko daļiņu PM2,5 emisiju valstī un to radīto negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību. Tāpat arī Eiropas priekšā Latvija apņēmusies sniegt savu artavu šo daļiņu samazināšanā. Lai vairotu iedzīvotāju apzinātību par nepieciešamību pāriet uz dabai draudzīgākiem apkures veidiem, šogad privātmāju īpašniekiem tikusi piedāvāta iespēja pieteikties atbalsta programmām energoefektivātes uzlabošanai. Lai arī malkas apkure nav tikusi aizliegta, tomēr iedzīvotājus silti aicina izvēlēties zaļākas alternatīvas.
Kur mēs palikām?
Atgriezīsimies vēlreiz pie piemērotas apkures sistēmas izvēles, būvējot vasarnīcu. Visbiežāk saimnieks vēlēsies izbūvēt kādu nelielu ar malku kurināmu krāsniņu – tā būs gan gaumīgs interjera dekors, gan iespēja sasildīties drēgnākos vasaras vakaros. Tāpat arī ierasti uguns kuršana krāsniņā tikusi asociēta ar mājīguma sajūtu un latvisku noskaņu. Visbeidzot, tā tikusi pieņemta par tradicionālu un vispārpieņemtu apkures iekārtu, kurai reti kurš iedomājas piemeklēt modernākas alternatīvas.
Tikām gaiss-gaiss siltumsūknis piedāvātu daudz vairāk – iespēju gan mājokli uzsildīt, gan atdzesēt pēc vajadzības, kā arī attīrīt un jonizēt gaisu. Tie, kuriem ir alerģijas slimības, šo funkciju noteikti īpaši novērtētu… Tāpat tas var pasargāt no dažādām slimībām, jo gaiss tiek attīrīts arī no baktērijām. Bet slinkākie – labprāt priecātos par iespēju siltumu vai kondicionēšanu mājās regulēt attālināti caur viedierīci.
Turklāt cik gan tas noderīgi var izrādīties gadījumā, ja ģimenē izceļas nelielas domstarpības vai arī vienkārši steidzami nepieciešams pabūt vienatnē! Ja nu ziemas vidū ģimenē izceļas strīds, šāds siltumsūknis nodrošinās, ka vienai no strīdā iesaistītajām pusēm būs iespējams aizbraukt izgulēties vismaz vienu nakti vasarnīcā un tajā nenosalt – 1 klikšķis un siltumsūknis sāks darboties…!
Gaiss-gaiss siltumsūknis
Kā viens no energoefektīvākajiem un dabai draudzīgākajiem gaiss-gaiss siltumsūkņiem ir japāņu ražojums Daikin. Kompānija izceļas ar to, ka pievērš sevišķu vērību klimata atšķirībām dažādās valstīs un izgatavo katra klimata īpatnībām piemērotus siltumsūkņus. Eiropas ziemeļu klimatam izstrādāti siltumsūkņi, kas efektīvi darbojas arī pie zemas temperatūras. Daikin Perfera sērijas iekārtas ir jo sevišķi dabai draudzīgs risinājums – tās izmanto 80% atjaunojamo enerģiju, kas tiek ņemta no gaisa, bet atlikušos 20% – izmantojot elektrību. Turklāt tās automātiski pāriet enerģijas taupīšanas režīmā, ja telpā neatrodas neviens cilvēks. Daikin ir 1. klimata iekārtu ražotājs, kas izmantojis videi īpaši draudzīgo siltumaģentu R-32.
Šis siltumsūknis ļaus vasarnīcā uzkavēties ilgāk, jo spēj ātri uzsildīt gaisu – arī drēgnākās rudens un pavasara dienās vasarnīca kļūs apdzīvojama. Tas spēs darboties pat līdz -25°C salam. Savukārt, vasarās, kuras gadu no gada pie mums kļūst arvien tveicīgākas, vasarnīcas samnieki novērtēs iespēju ieslēgt kondicionieri. Ņemot vērā, ka karstuma viļņi kļūst arvien biežāki un pieaug tā saucamo tropisko nakšu skaits, kad veldzi nevar saņemt pat ierasti drēgnajās naksts stundās, paredzams, ka kondicionieris kļūs par neaizstājamu ierīci arī mūsu platuma grādos. Turklāt to pierādīja jau šī gada vasara, kad pieprasījums pēc kondicionieriem pieauga pat 4-5 reizes.
Gaiss-ūdens siltumsūknis
Ja nepieciešama arī ūdens apsilde, to iespējams panākt izvēloties gaiss-ūdens siltumsūkni. Šis siltumsūknis spēj nodrošināt pilnībā automātisku apkuri dzīvoklī, mājā, birojā vai veikalā. To var pieslēgt pie ūdens apsildes sistēmas – siltām grīdām, radiatoriem, siltā gaisa pūtējiem. Gaiss-ūdens siltumsūknis var būt ne vien vienīgā apkures iekārta, bet arī kā papildus iekārta.
Gan gaiss-gaiss, gan gaiss-ūdens siltumsūkņu priekšrocība ir tā, ka tie neaizņem daudz vietas, kā arī tie ir estētiski pievilcīgi. Ja tradicionālās apkures iekārtas paredz pat atsevišķas kurināšanas istabas izbūves nepieciešamību, lai tajā nemanītu apslēptu acij ne pārāk tīkamo apkures katlu, tad gaiss-gaiss vai gaiss-ūdens siltumsūknis var tikt uzstādīts pie mājas sienas un bieži vien apkārtējie to pat neievēros. Tāpat arī to var izvēlēties daudzdzīvokļu mājas dzīvokļa īpašnieks, jo to uzstādīt iespējams jebkur.
Turklāt Daikin gaiss-ūdens siltumsūkni iespējams savienot ar saules kolektoru sistēmu, kas nozīmē, ka tā darbināšanai izmantoto elektroenerģiju būs iespējams ņemt no atjaunojamas enerģijas resursiem, kas turklāt būs par brīvu. Rezultātā tas nodrošinās iespēju ne vien ietaupīt, bet arī savu māju apsaimniekot vēl zaļākā, dabai draudzīgākā veidā.
Zaļā nākotne – ne aiz kalniem?
Nākotne, kurā pa ielu redzēsim pārvietojamies elektromobiļus, kad izejot lielpilsētas ielās, nāsīs neiecirtīsies nepatīkama izplūdes gāzu smaka, nemaz vairs neslēpjas pasaku valstībās aiz trejdeviņiem kalniem… Turklāt pilsētas, kurās lielāko daļu enerģijas nodrošina no atjaunojamiem dabas resursiem, ir ne vien utopisks sapnis, bet vīzija, kura citviet jau tikusi realizēta…
Interesanti, ka arī ar naftu bagātā Saūda Arābija ir viena no pirmajām vietām pasaulē, kas plāno izbūvēt mega pilsētu, kas būs pilnībā klimatneitrāla. Tā pazīstama ar nosaukumu Neoma. Tikām jau vairāk kā pirms 10 gadiem sākās Mazdāras pilsētas attīstība – tā ir dzīvs piemērs ilgtspējīgai pilsētai, kas izmanto tīru un atjaunojamu enerģiju. Arī tā atrodas šķietami tai nepiederīgā vietā – Saūda Arābijā, un tajā nav ielu, pa kurām pārvietotos ar benzīnu darbināmas automašīnas.
Tikām Eiropas Zaļais kurss par mērķi izvirzījis līdz 2050. gadam sasniegt klimata neitralitāti, kļūstot par 1. klimatneitrālo pasaules daļu. Tas iezīmē pārmaiņas ne vien transporta sektorā, bet arī veidā, kādā ražojam enerģiju. Paredzēts, ka nākotnes Eiropā tiks attīstīta tāda elektroeneģijas nozare, kurā pamatā izmantos atjaunīgos enerģijas resursus.
Izvēle par labu siltumsūknim – gaiss-gaiss, gaiss-ūdens vai zemes – arī ir Tava iespēja nobalsot par ilgtspējīgāku un dabai draudzīgāku Eiropu. Vairāk par izmaksām un siltumsūkņiem lasi commodus.lv, kā arī piesakies konsultācijai zvanot pa tālruni +37127088108, lai smalkāk izzinātu Tavu situāciju!