Jaunākie ķīniešu zinātnieku pētījumi liecina, ka Covid-19 bīstamība ir novērtēta par zemu – koronavīruss cilvēka elpceļos var izdzīvot 37 dienas, divarpus reizes ilgāk, nekā sākotnēji tas tika uzskatīts. Līdz ar to 14 dienu karantīna vispār ir smieklīga ņemot vērā jauno atklājumu.
Pētījuma rezultāti tika publicēti Lielbritānijas medicīnas žurnālā Lancet. Rezultāti balstīti uz 191 pacienta slimības vēsturi no divām Uhaņas slimnīcām. Vienā gadījumā vīrusu ribonukleīnskābe tika konstatēta elpceļos 37 dienas pēc inficēšanās. Minimālais vīrusa izdzīvošanas laiks cilvēka ķermenī bija astoņas dienas, bet ņemot vidēji – 20 dienas, arī ilgāks par iestāžu noteiktajām divām nedēļām.
Publicēti arī Amerikas pētījumi Nacionālajā veselības institūtā, kas apliecina vīrusa augsto izturību. Gaisā Covid-19 ir dzīvotspējīgs trīs stundas, bet uz dažādām virsmām – līdz trim dienām. Piemēram, varš četras stundas, kartons 24 stundas, plastmasa un tērauds – līdz 72 stundām.
“Mums ir jāmazgā rokas, jāapzinās, ka piesārņotāji var piesārņot virsmas, un jātur rokas prom no sejas,” atgādina Džūlija Fišere, Džordžtaunas universitātes mikrobioloģijas profesore. Citā Vācijā veiktajā pētījumā atklāts, ka visbīstamākais ir kontakts ar inficēto agrīnā stadijā, kad tas ir gandrīz asimptomātisks. Pat viegls klepus un viegls savārgums ir nopietni karantīnas cēloņi, negaidot temperatūras paaugstināšanos.
Saslimšanas pazīmes Paaugstināta ķermeņa temperatūra (virs 90% gadījumu) Klepus, sauss vai nedaudz mitrs (80%) Elpas trūkums (55%) Muskuļu sāpes un nogurums (44%) Spiediens krūtīs (virs 20%). Galvas sāpes (8%), Klepus ar asiņainām krēpām (5%) Caureja (3%)
Var rasties arī slikta dūša, vemšana, ātrāka sirdsdarbība, un ķermeņa temperatūra sākumā nedrīkst paaugstināties. Vairāk nekā 30% pacientu ir zems skābekļa līmenis asinīs (zem 88%), un vislielākais risks ir cilvēkiem virs 60 gadiem.