Ekonomikas ministrija ir izstrādājusi detalizētus plānus, lai palīdzētu iedzīvotājiem apmaksāt apkures rēķinus nākamajai sezonai. LTV ir aplūkojis variantus, lai varētu skaidrāk parādīt, kā tiks aprēķināts atbalsts un kādā lielumā tas reāli varētu būt. Aprēķini ir balstīti uz publiski pieejamu informāciju un ir ilustratīvi. Pašlaik paredzēts, ka iedzīvotājiem, kuriem ir centrālā apkure, kompensēs tieši pusi no siltumenerģijas tarifa lielā sadārdzinājuma. Laiks aplūkot praktiskus piemērus, lai izprastu kā tas varētu būt tieši naudas izteiksmē!
Piemēram, 60 kvadrātmetru dzīvokļa apkurei nepieciešamā siltumenerģija ir pusotru reizi lielāka par dzīvokļa platību, kas attiecīgi būtu 90m3. No 15. augusta siltumenerģijas cena “Rīgas siltumam” Rīgā būs 85,45 eiro par MWh, bez PVN. Par šo hipotētisko dzīvokļa apkuri mēnesī būtu jāmaksā aptuveni 81 eiro. Valsts atbalsts būs nedaudz virs likumprojektā paredzētajiem 8 eiro. Tieši šis konkrētais atbalsts veids būs pieejams jau no šī gada 1. oktobra līdz nākamā gada aprīļa beigām. Jāņem vērā, ka atbalsts tiks piešķirts automātiski!
Savukārt tiem, kas dabasgāzi izmanto apkurei, no šā gada oktobra līdz nākamā gada beigām automātiskā kompensācija ir 3 centi par kilovatstundu. Praksē tas nozīmē, ka, ja ir 120 kvadrātmetru liela māja, apkurei nepieciešamais apjoms ir aptuveni 180 kubikmetri gāzes. Ņemot vērā jaunāko “Latvijas Gāzes” diferencēto mazumtirdzniecības gala nodokli ar PVN un akcīzes nodokli, gala rēķins bez valsts atbalsta būs 328 eiro mēnesī. Ar valsts atbalstu – aptuveni 270 eiro mēnesī.
Visi iepriekš minētie aprēķini ir ilustratīvi un paredzēti, lai parādītu iespējamās tendences. Tendences liecina, ka valsts atbalsts var nesasniegt pat trešdaļu no rēķina. “Domāju, ka liela daļa cilvēku vēlas lielāku atbalstu. Es arī uzskatu, ka arī šis dzīvokļa pabalsts ir pieejamāks visām mazaizsargātajām grupām. Šīs ģimenes saņems arī atbalstu mājokļa subsīdijas veidā, kas segs lielāko daļu no dzīvokļa izmaksām. Tomēr arī Saglabāt iespēju apmierināt citas vajadzības,” skaidroja ekonomikas ministre Ilze Indriksone (Nacionālā apvienība).
Atbalsts paredzēts arī malkas iegādei. Ja malkas cena būs augstāka par 40 eiro par kubikmetru, valsts kompensēs. Piemēram, ja malkas gabals sadedzina 45 eiro, valsts kompensēs pusi no cenas pieauguma, kas ir 2,5 eiro par malku. Tomēr katra mājsaimniecība uztur līdz 35 kubikmetriem. Šāds atbalsts ir spēkā no šī gada 1.maija līdz 2023.gada 30.aprīlim. Iedzīvotājiem vispirms par malku jāmaksā pašiem un pēc tam jāiesniedz maksājumu apliecinoši dokumenti pašvaldībā, kas pieņems lēmumu par kompensāciju.
“Pērkot malku berkubā par 40 eiro, tad atbalstu nesaņemsiet, jo tā valsts saka, ka katrs var samaksāt. Ja cilvēks tiešām ir trūcīgs un viņam ir ierobežoti ienākumi, tad vismaz tā netiks izmantota daļa mājokļa subsīdija,” skaidroja Indriksone.
Šie un citi kompensācijas mehānismi būs gatavi skatīt valdības sēdē 9.augustā. Savukārt Saeimā regulējums varētu tikt skatīts 11.augustā, sacīja EM.