Situācija globāli ir ļoti traģiska un nepatīkama, ņemot vērā to, kas pašlaik norisinās Ukrainā un kā tas viss iespaido pārējo globālo pasauli. Diemžēl, bet nekas nestāv klāt tam, kas vēl gaidāms priekšā. Neaizmirsīsim par auksto laiku, kas tuvojas ļoti straujiem ātrumiem. Tas ir loģiski, ņemot vērā, ka apkures sezona ir tepat aiz stūra un tas ietekmēs pasauli vēl vairāk. Turklāt situācija šajā gadalaikā ir sarežģīta arī Eiropai un pārējai pasaulei. Joprojām ir dažas sliktas ziņas, kurām jāpievērš uzmanība attiecībā uz enerģijas resursiem un iespējamiem notikumiem, kas varētu notikt rudenī un tālāk ziemā.
Labklājības ministrijai jāveido plašāka uz konkrētiem mēnešiem orientēta labklājības sistēma, kas sāk darboties 1.septembrī. Šis ir tas laika mēnesis, kam sekos vēl krietni aukstāki mēneši. Lai gan iedzīvotāji ziemā un rudenī saņems acīmredzamu atbalstu, gaidot nākamo sezonu, viņiem joprojām ir jāsagatavojas milzīgiem izdevumiem, jo cenas kāpušas visam ir neprātīgi, nemaz nerunājot par to, cik milzīgi rēķini būs jāmaksā par apkuri. Tas ir tāpēc, ka milzīgi izdevumi tiek salīdzināti ar tikai nelielu daļu no kopējā iedzīvotājiem sniegtā atbalsta.
Bankas Citadele darbiniece Dzaboliša uzskata, ka patēriņa preču cenas pasaulē aug straujāk nekā jebkad agrāk. To izraisa augstāks inflācijas līmenis, kas attiecīgi paceļ cenas gandrīz jebkurā sektorā. Pēc Dzabolišas teiktā, cenu inflācija Latvijā ir augstāka par Eiro Zonas vidējo rādītāju. Tas ir tāpēc, ka Latvijas iedzīvotāji ievērojamu daļu no saviem ienākumiem tērē pārtikai un enerģijai. No otras puses, viņu algas aug straujāk nekā lielākajā daļā Eiropas valstu. Tas ir tāpēc, ka globālā ekonomika palielina cenu inflāciju Latvijā.
Kā redzam, pašreizējiem piegādātājiem ir noslēgti deficīta piegādes līgumi, kas noved pie preču pieejamības samazināšanos veikalos. No otras puses, uzņēmējiem ir ļoti svarīgi šobrīd nepaaugstināt cenas. Tas ir tāpēc, ka patērētāju pirktspēja samazinās, jo algu pieaugums neatbilst inflācijai. Šo augsto inflāciju izraisa pašreizējo piegādātāju īsāki piegādes līgumi. Maijā un jūnijā cenas pieauga par 4% straujāk nekā aprīlī. Tas ir saistīts ar Latvijas valdības augstākajām cenām, ko pasūtījusi valsts valdība.
Ar mājokli saistīto preču un pakalpojumu cenas maijā pieauga par 16,9%, kas liecina par kopējo inflāciju. Tas ir par 4% vairāk nekā iepriekšējā gada attiecīgajā periodā. Tomēr kopš pagājušā gada cenas elektrībai, apkurei, gāzei, degvielai un pārtikai ir strauji augušas. Degvielas cenas ir pieaugušas par vairāk nekā 51%, bet pārtikas cenas tagad ir pieaugušas par 20%. Kopējā inflācija maijā bija 16.9%, pamatojoties uz augstākām ar mājokli saistīto preču un pakalpojumu cenām.
Pēc Swedbank Orleina domām, ekonomika izskatās slikti. Viņa sacīja, ka pārtikas un enerģijas cenas kaitē cilvēku iespējām iegādāties preces. Paredzams, ka inflācija šajā rudenī sasniegs maksimumu, zināma veida atveseļošanās var nenotikt līdz nākamajam gadam, pirms mēs zinām, ka inflācija palēnināsies. Pārtikas un enerģijas cena mainās katru dienu un diemžēl, pēc jaunākajām prognozēm, tā turpinās pieaugt.