Ik pa laikam varam dzirdēt par dažāda tipa paziņojumiem gan no bankām, gan dažādām valsts iestādēm, kurām ir attiecīgās prasības pret pašiem iedzīvotājiem. Tā nu šajā saistībā ir ticis uzdots jautājums par specifisku un ļoti izplatītu lietu cilvēku vidū, kas saistās ar skaidro naudu. Protams, ka digitalizācija attīstās un viss virzās uz priekšu, tomēr šajā situācijā ir kāda konkrēta lietas, kuru noteikti vajadzētu ņemt vērā ikvienam iedzīvotājam un tas attiecīgi ir saistīts ar Valsts ieņēmumu dienestu. Laiks aplūkot par ko iet runa un kā tas ietekmēs pašus iedzīvotājus.
Šis jautājums tiek pacilāts vairākas reizes gadā un katru gadu tas tik tiešām arī var mainīties, bet šoreiz viss ir pavisam vienkārši. Sieviete uzdevusi jautājumi par to, kādā veidā un vai vispār vajag deklarēt skaidro naudu no vīra vecākiem, bet kuri ir citas valsts pilsoņi, taču nauda ir bijusi dāvinājums. Jautājums ir par to, cik liels šāds dāvinājums skaidrā naudā var būt un kā tas viss saistās ar nodokļu samaksu, lai viss būtu pavisam skaidri un saprotami, lai pēc tam nav problēmas?
Nodokļu un nodevu likuma 30.panta VIII daļa nosaka, ka tām fiziskām personām, kuras neveic saimniecisko darbību nav atļauts veikt skaidras naudas darījumus (neatkarīgi no tā, vai darījumi notiek vienā vai vairākās operācijās) par summu, kas pārsniedz 7200 eiro. Tas attiecas arī uz dāvanām, ko ir ļoti svarīgi atcerēties lai pēc tam nesanāk problēmas pašiem sev. Ja vīra vecāki iedod naudu dēlam, tie nav viņa ienākumi un viņam nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.
“Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā” ir noteikts: Ja dāvinātājam ir laulības attiecības vai radniecība, kas ir zemākas par trešo līmeni civiltiesiskā izpratnē (vecāki, brāļi, māsas, vecvecāki), fiziskās personas dāvinājums netiek pakļauts ienākuma nodoklis, bērni, mazbērni, vecāku brāļi/māsas, brāļa/māsas bērns). Ja ziedojums ir lielāks par 10 000 eiro gadā, tas jādeklarē, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Un tieši šī ir svarīgākā daļa, ko noteikti vajadzētu atcerēties ikvienam, kā arī jāņem vērā uz nākotni.
Savukārt, saņemot dāvanu no personas, kas nav saistīta līdz trešajai radniecības pakāpei civiltiesiskā izpratnē, fizisko personu apliek ar nodokli apmērā, kas nepārsniedz 1425 eiro kalendārajā gadā. Tālāk, protams, no summas, kas lielāka – nāksies maksāt nodokli.