Jau esošajā situācijā Labklājības Ministrija analizējot iedzīvotāju ienākumus un konkrētās atmaksas iespējas, skaidri ņems vērā pagājušā gada mājsaimniecību izdevumu budžeta atmaksu. Saīsinājumā tas tiek dēvēts par MRI budžetu. Tas ir visaptverošs datu kopums, kas ir izstrādāts, lai novērtētu esošo politiku un skaidri kalpotu pat atskaites punktu attiecīgi dažādiem politiskajiem jautājumiem. Taču kā ienākumi un esošie izdevumi un to kopība ietekmēs iedzīvotājus? Un ko tieši iedzīvotājiem no tā visa vajadzētu sagaidīt?
Kā iepriekš jau ziņoja nra.lv ministrija 2023. gada budžeta specifiskajā izstrādē kā prioritāro sistēmu iesniegs pavadošo priekšlikumu par mājokļa dotācijām un valsts līdzfinansējumu piešķiršanu pašvaldībām, kas ir ļoti būtiski ikvienam iedzīvotājam. Attiecīgi papildus tam sociālā darba un sociālās palīdzības politikas nodaļas vadītāja skaidroja, ka mājokļa pabalsta forumā tiek iekļauta arī minimālā garantētā ienākuma sliekšņa summa ģimenēm. Tieši tad, lai vismaz daļēji kompensētu šīs dzīvokļa pabalsta izmaksas, noteiks garantētā minimālā ienākuma sliekšņa summu, pievienojot konkrētu koeficientu, pamatojoties uz mājsaimniecība struktūras veidu. Laiks aplūkot, kā tas izskatās naudas ziņā.
Par piemēru var minēt vientuļas pensija vecuma cilvēkus, kuri ir invalīdi. Viņiem tiks piešķirts pats augstākais koeficients 2,5 vai pašvaldības noteiktais ja tas būs lielāks. Taču koeficients 2 tiks noteikts pensija vecuma cilvēkiem, kuri dzīvo atsevišķi, vai pašvaldības noteiktais, ja tas būs lielāks. Pie tam uz atlikušajām mājsaimniecībām noteiktā minimālā ienākuma garantijas summu piemēros koeficientu 1,5 jeb pašvaldības noteikto, ja tas attiecīgi būs lielāks. Tomēr, ko tas īsti nozīmē pašiem iedzīvotājiem un kā saprast šos koeficientus ?
“Kā arī minimālā ienākuma reforma.”
Šobrīd visiem atliek tikai cerēt, ka kopējā situācija sāks uzlaboties un iedzīvotajiem sāks izmaksāts pabalstus jau tuvākajā laikā, jo esošajos apstākļos ir grūti sadzīvot ar nenormālu inflācijas kāpumu.