Vai Tev vienmēr pietrūkst brīvais laiks?
Vai esi kādreiz domājis par to, ka nepieciešams izmēģināt, izdarīt, aizsākt daudzas jaunas lietas. Piemēram, nodarboties ar jogu, vairāk lasīt, sportot, ievērot diētu, iemācīties labi gatavot, mācīties valodas. Bet, kas tev to liedz?
Atbilde ir pavisam vienkārša – nekas. Ja nu vienīgi laiks jeb laika trūkums.
Arī laika trūkums ir atrisināma problēma.
Patiesībā mums visiem ir pieejams vienāds laika daudzums, tomēr tas cik daudz brīvā laika mums ir pieejams, ir atkarīgs no mums pašiem, cik labi mēs protam plānot savu laiku, cik labi to izmantojam.
Ikdienā daram neaptverami daudz lieka un nevajadzīga, kas nozog mums laiku, lai pabūtu kopā ar mums dārgajiem, svarīgājiem vai arī lasītu vai sportotu.
Par piemēru varu ņemt savu dzīvi: pirms kāda laika, mana dzīve sastāvēja no nakts, televīzora, datora, nekā nedarīšanas, kaut kā darīšanas, ēšanas un atkal gulēšanas.
Tomēr cilvēka spēkos ir visu mainīt. Tāpēc tagad gan paspēju visus darbus padarīt, gan palasīt, pavingrot, reizēm arī paskriet, parakstīt, gan arī pavadīt laiku ar sev tuvajiem, gan arī paēst, protams, laiks pietiek arī miegam.
20 veidi kā atrast vairāk brīvā laika.
1.Paņem pārtraukumu. Paņem pārtraukumu, lai apskatītos, ko esi paveicis, ko tu dari pašlaik, kāpēc tu to dari, un ko tu vēlies darīt, ja tu nedari to tagad. Nepieciešams iespējams pāris stundas, lai spētu saskatīt, jeb izplānot savu ikdienu. Ejam tālāk.
2.Atrodi savus pamatus. Saproti, kuras ir tās lietas, kuras vēlies darīt, kurām vēlies veltīt savu dārgo laiku. Kuru dēļ ir vērts atbrīvot vietu, lai tās varētu paveikt.
3.Atrodi, kas tērē tavu laiku. Ko tu dari lielāko daļu dienas? Vai tas ir no pamat lietām? Ja nē, tad kāpēc? Saproti to, kāpēc dari tās lietas, un vai tās visas ir nepieciešamas. Piemēri – skaties tv, sērfo netā pārāk daudz, spēlē spēlītes, runā pārāk daudz ar cilvēkiem, kuri nav ne tavi draugi, ne tavi tuvinieki, staigā pārāk daudz pa veikaliem, lasi pārāk lēni. Tev nepieciešams samazināt nevajadzīgo, lai varētu vairāk laika veltīt lietām, kuras dara tevi laimīgu vai arī, kuras tu mīli darīt.
4.Plāno savu laiku. Paņem vienkāršu lapu, vai arī savu plānotāju un saraksti dienas plānu kādu tu to vēlētos. Izveido nedēļas plānu, ievietojot lauciņus, kuri veido tavus pamatus. Pārējos nedēļas darbus veido ap tiem. No savas pieredzes iesaku izmantot plānotāju, tā būs vieglāk un pašam saprotamāk.
5.Apvieno darbus. Daudzus darbus dienas vai nedēļas laikā iespējams apvienot. Tā rezultātā tos padarot ātrāk. Nav nepieciešams darīt katru lietu atsevišķi. Ja ej pēc pārtikas, sastādi sarakstu, kas tev vēl nepieciešams. Šādā veidā var apvienot daudzas un dažādas lietas. Galvenais padomāt un atrast tādas.
6.Atcel tikšanās. Tas nebūs iespējams visiem, tomēr tiem kam tas ir iespējams, varbūt nav nepieciešams tikties ar to cilvēku. Iespējams var izmantot web kameru un mikrafonu, lai runātu caur netu un ietaupītu savu laiku.
7.Vēlreiz pārskati savu kalendāru. Iespējams dažus darbus var padarīt citi, varbūt tikšanās nav nepieciešama, jo pietiks ar epastu. Atbrīvo vēl vietu sev nepieciešamajam. Atstāj tukšas vietas savā plānotājā.
8.Pārdomā savu rutīnu. Iespējams tava ikdiena ir iekļuvusi pārāk lielā rutīnā. Centies atdzīvnāt to, pārplānot, dažādot. Tu esi savas dzīves veidotājs – iespējams vari izdomāt kā darīt dažādas lietas labāk.
9.Nesēdi pie epasta. Nav jēga ik pa laikam pārbaudīt epastu. Tieši tas pats ir ar portāliem, Nav jēga sēdēt visu laiku saziņas portālos un programmās. Tas noēd tavu laiku, kā rezultātā tu ne strādā, ne dari ko vērtīgu. Epastu var pārbaudīt noteiktos brīžos, un atbildēt uz tiem var ar 5 7 vārdiem.
10. Iemācies patekt “nē”. Ja visam teiksi “jā” tad iztērēsi pārāk daudz laika, kas nozīmē, ka tev nepietiks tik daudz laika savām pamat lietām. Iemācies atšķirt, kad teik “nē”.
11. Trīs lietas darbu sarakstā. Kad veido dienas darāmo darbu sarakstu, atstāj tikai 3 pašas svarīgākās lietas. Kuras tu paveiksi. Pārējas iespējams nav nepieciešamas.
12.Izpildi nepieciešamākās lietas pirmās. Sāc vienmēr ar pašu svarīgāko. Nav jēga sākt ar mazāksvarīgām lietām. Izdarot svarīģako vispirms tu neatstāj grūtāko uz beigām.
13.Organizē. Visi darbi tev nav jāpaveic vienam, visur tev nav jābūt. Iespējams, kāds cits to var paveikt tavā vietā. Sadarbojies ar citiem.
14.Izslēdz traucēkļus. Kad dari savu darbu, lasi, vai dari kaut ko citu svarīgu, atbrīvojies no traucēkļiem. Tas var būt radio vai tv, vai vienkārši vizuālais traucēklis. Piemēram darba vietā uz galda avīze ar šīs dienas jaunumiem, bet tajā brīdī koncentrējies tikai uz svarīgāko. Avīze būs pēc tam. Kad lasi, lasi klusumā, tas palīdz ātrāk lasīt un koncentrēties.
15.Strādā bez interneta. Kad kaut ko raksti vai dari pie datora, izslēdz čatu programmas vai interneta pārlūkus. Kad kaut ko meklē internetā nonovērsies uz reklāmām.
16.Lieto internetu, lai aizstātu tikšanās dzīvē. Mazos uzdevumus iespējams padarīt caur internetu nebraucot uz tikšānās vietu.
17.Izmanto savus rītus. Rīti ir vienīgais laiks, kad iespējams izbaudīt mieru un klusumu. No rīta iespējams paveikt daudzus darbus, gan nodarboties ar sportu, gan lasīt, gan veselīgi paēst. Tas ir mierīgs laiks, kad iespējams gan izbaudīt saullēktu, gan pārdomāt dienas plānu. Iespējams pārliec savus pamat mērķus no vēla vakara uz agru rītu. Ejot laicīgi gulēt piecelties no rīta nebūs šķērslis.
18.Zelta laiks pēc darba. Laiks pēc darba var būt lielisks brīdis, lai būtu kopā ar savu ģimeni, vai darītu ko atbrīvojošu. Iespējams, lai nodarbotos ar sportu vai lasītu.
19.Pirms gulēt iešanas. Arī zelta laiks. Iespējams darīt visu ko vēlies. Lasīt, darīt kādu no saviem hobijiem, skatīties kādu filmu.
20.Pusdienu pārtraukumi. Ja tev joprojām pietrūkst laika, lai nodotos savām nepieciešamajām lietām, tad izmanto pusdienu pārtraukumu. Labs laiks, lai plānotu vakaru, lasītu vai darītu ko citu noderīgu.
Avots: vumi.wordpress.com