3. Mārdadzis.
Mārdadzis ir atzīts kā labākais līdzeklis, lai uzlabotu aknu darbību un mazinātu nealkohola taukaino aknu slimību. Tas satur flavonoīdus, kas aizsargā aknas no bojājumiem, uzlabo detoksifikācijas procesu, palielinot aknu glutationu. Ieteicamā mārdadža dienas deva ir 900ml divreiz dienā, maltītes laikā.Pieneņu saknes un lapas tiek lietotas, lai atbalstītu pareizu aknu darbību un tās ir efektīvs attīrošais augs nealkohola taukaino aknu slimības gadījumā. Šis augs detoksificē un pārstrādā aknās uzkrājušos taukus.
Pieneņu sakņu tēju var pagatavot, izmantojot tējkaroti žāvētas saknes un verdošu ūdeni. Uzliec tasei vāku un atsāt tēju ievilkties uz 10 minūtēm. Tad nokās biezumus un tēja ir gatava. Lai panāktu efektu, 3 nedēļas dienu dienā izder 3 tases šīs tējas.
4. Indijas ērkšķogas jeb Amla.
Amla ieguvusi savu popularitāti atjaunojošo īpašību dēļ, to plaši izmanot ajūrvēda medicīnā, lai cīnītos ar nealkohola taukaino aknu slimību un diabētu. Amli ir zināmi arī kā amalaki augļi, kas satur svarīgus antioksidantus, kā elagskābe, vitamīns C, gallotanīns, korigalīns, kuri var atjaunot pareizu aknu darbību.
5. Lakricas sakne.
Lakricas sakne ir vēl viens ajūrvēda medicīnas līdzeklis nealkohola taukaino aknu slimībai. Lakricas saknes tējas pagatavošana ir vienkārša – sajauc ēdamkaroti lakricas saknes pulveri un verdošu ūdeni, atstāj to iesūkties uz 10 minūtēm. Tad nokās to, un tā ir gatava. Tēju lieto divreiz dienā.
Kurkuma satur spēcīgu savienojumu kurkumīnu, ko medicīnā izmanto, lai ārstētu dzelteno kaiti un citas aknu slimības. Tā kā tas mazina oksidatīvo stresu, pazemina iekaisuma iespēju, uzlabo jutību pret insulīnu un izmaina tauku vielmaiņu, kurkuma samazina aknu bojājumus un nealkohola taukaino aknu slimību.
6. Parastie
Lini satur ķīmiskus savienojumus, kuri palīdz novērst aknu deformācijas, kuras rada kaitīgie hormoni. Lai noturētu svaigumu un novērstu nostāvēšanos, sasmalcini linus kafijas dzirnaviņās. Lineļļa ir lieliska piedeva salātiem.
7. Kanēlis.
Kanēli uzskata par sildošu augu, kurš palīdz gremošanai un uzlabo aknu veselību. 2014. Gadā žurnāls „Nutrition Research” publicēja dubult-aklu, placebo kontrolētu pētījumu, kurā noskaidrots, ka, katru dienu uzņemot 1500 mg kanēļa, ir iespējams cīnīties ar nealkohola taukaino aknu slimību.
Koriandrs ir vēl viens lielisks līdzeklis aknu aizsardzībai. To lieto ar nealkohola taukaino aknu slimību saisītiem stāvokļiem, it īpaši diabētu. Šis augs satur pretalerģiskas un antioksidējošas īpašības, kas pierādīts pētījumos ar žurkām, kuras sirgst ar diabētu.
Padomi aknu slimību profilaksei.
Rakstā apkopoti padomi, ko izmantot aknu slimību profilaksei un kam pievērst uzmanību, ja cilvēkam ir transplantēta akna.
1. Izvairies no pārstrādāta ēdiena.
Tāpat arī vajadzētu izvairīties no tādiem produktiem kā kukurūzas sīrups, kas veido urīnskābi un var radīt paaugstinātu asinsspiedienu, podagru un aknu bojājumus. Kukurūza un citi ģenētiski modificēti pārtikas produkti iznīcina labās baktērijas un kavē gremošanu, kas apgrūtina aknu darbību.
2. Ierobežo piesātināto tauku patēriņu.
Uzturā iekļauj pilnvērtīgus, uzturvielām bagātus produktus un pēc iespējas mazāk pārstrādātus produktus un pusfabrikātus, lai uzturētu imunitāti un pasārgātos no aknu slimībām.
3. Izvairies no bīstamām zālēm.
Paracetamola bieža lietošana ir atzīta par aknu veselībai bīstamām zālēm.
4. Izvairies no alkohola lietošanas.
Vislabākais ir pārstāt lietot alkoholu, pat ja taukaino aknu slimība nav alkohola izraisīta. Iegaumē, ka klepus sīrupa un citu zāļu sastāvā ir alkohols.
5. Izvairies no vīrusu vakcinām.
Šīs vakcīnas nevajadzētu veikt pacientiem, kuriem ir transplantēta akna.
6. Pārbaudi aknu fermentus.
Ja Tevi piemeklējusi taukaino aknu slimība, veic aknu fermentu analīzes.
7. Izsargāšanās.
Pacientiem, kuriem ir transplantēta akna ieteicams vismaz gadu pēc operācijas izvairīties no grūtniecības. Taču, ja sievietei tomēr piedzimst bērns, ir jāizvairās no barošanas ar krūti, lai novērstu risku bērnam ar pienu nodot imunitāti nomācošas zāles.